96-100 Skierniewice, ul. Pomologiczna 15
(046) 833-32-67
sekretariat@zsz2skc.pl

Obłoki Śmierci

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach

Obłoki Śmierci

,,Każde życie ludzkie tyle samo waży”- reżyser Ireneusz Skruczaj ,,Obłoki śmierci.Bolimów 1915.’’

 Skorzystaliśmy z zaproszenia  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie p. Karoliny Przyżyckiej i udaliśmy się 25.10.2021r. do kina Polonez w Skierniewicach, na pokaz filmu  ,, Obłoki śmierci – Bolimów 1915”,spotkanie z jego twórcami, reżyserem Ireneuszem Skruczajem. /Kl.2ib, Anna Walendzik pedagog, Robert Kowalczyk nauczyciel historii/.

Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem, nad Bzurą i  rzeką Rawką ,można powiedzieć tuż za miedzą, zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Co dziesiąty zabity był Polakiem. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy. To tutaj użyto chloru, w postaci broni chemicznej, na masową skalę . Reżyser filmu, Ireneusz Skruczaj, o ile było to możliwe korzystał z zasobów archiwalnych m. in. rosyjskich i amerykańskich. Wiedzę czerpał od pisarzy, poetów,  techników chemicznych. Do zdjęć fabularnych byli zaangażowani  przedstawiciele grup rekonstruktorskich z całego kraju, w tym z Bolimowa. Oni też mieli przygotowaną całą sylwetkę postaci, w którą się wcielali/ język i sposób porozumiewania się, odpoczynek, jedzenie ,sposób reagowania, całe zaplecze/. Sceny nagrywano w weekend – piątki, soboty, niedziele. Zimą było ciężko, przy -15 stopniowym mrozie. W czasie spotkania z obecnymi na sali kinowej odbiorcami filmu, reżyser Ireneusz Skruczaj  podkreślał, że chciałby ,aby film wzbudził u widzów refleksję, większą świadomość i głębsze spojrzenie do przodu, na świat ,bez różowych okularów. Zwrócił uwagę na scenę, jaka się rozgrywa na polu bitwy, kiedy cierpiący żołnierze, po ataku gazowym , widzą w przeciwniku nie wroga, a człowieka, który tak samo cierpi jak oni i któremu zaczynają pomagać.                                                                                                             

Opracowała Anna Walendzik pedagog szkolny.

Skip to content